Silne hasło to podstawa. Często zaleca się również korzystanie z tzw. passphrases czyli sekwencji słów. W porównaniu z tradycyjnym hasłem takie sekwencje są łatwiejsze do zapamiętania, a równie trudne do zhakowania. Jednak samo hasło to za mało. Potrzebujemy dodatkowej warstwy ochronnej. Takie zabezpieczenie stanowić będzie uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA), które nawet w przypadku złamania hasła pozwoli na ochronę dostępu do Twojego konta.
Wiadomości e-mail oraz załączniki mogą być przechwycone podczas ich wysyłania. Hakerzy mogą uzyskać dostęp do konta odbiorcy i przeczytać, czy nawet zmodyfikować wiadomości. Dlatego nie zapominajmy o bezpieczeństwie wysyłanej komunikacji.
Tutaj z pomocą przychodzi system S/MIME, który pozwala na szyfrowanie wiadomości e-mail. Tylko odbiorca, który potwierdzi swoją autentyczność będzie mógł ją odczytać. Dzięki temu przesyłane poufne dane nie zostaną przejęte przez nieupoważnione do tego osoby.
Nie zapominajmy także o podstawach:
- Otwierajmy tylko linki i załączniki pochodzące z zaufanego źródła
- Unikajmy korzystania z publicznego WiFi
- Nie zapominajmy o aktualizacjach systemów
- Pamiętajmy o regularnym resetowaniu przeglądarki do ustawień fabrycznych, aby usunąć przypadkowo zainstalowane wtyczki i rozszerzenia, które mogą działać w tle
Często sama ostrożność to za mało, dlatego w Intalio przygotowaliśmy rozwiązania, które zwiększają bezpieczeństwo poczty. Takim rozwiązaniem jest moduł ZI-Security Incident, który umożliwia bezpieczny podgląd podejrzanych wiadomości email.
Jeśli chcesz poznać rozwiązania, które pozwolą Ci zwiększyć bezpieczeństwo poczty elektronicznej - zajrzyj na stronę intalioservices.com.